Sok tejmentes ételben találunk jelentős mennyiségű kálciumot. Ez jó hír lehet mindazoknak akik vegán étrendet követnek, vagy laktóz intoleranciával élnek, így nem tudják teljesen megemészteni a tejtermékeket.
A kálcium elengedhetetlen alapeleme általános egészségünknek. A legtöbb 19-50 év közötti felnőttnek 1000 milligram kálciumra van szüksége naponta, az USA Nemzeti Egészségügyi Intézménye (NIH) szerint. Ez a mennyiségű kálcium hozzávetőlegesen 7 dl tejben van jelen.
A tejben, sajtban és joghurtban köztudottan sok a kálcium, de sok nem tejtermék is gazdag lehet ebben a fontos ásványi anyagban. Következő a cikkünkben 14 kiváló növényalapú kálciumforrást ismerhettek meg.
- Chia mag
A chia mag és a szója tej növényi alapú kálciumforrások. 2 evőkanál chia mag 179 mg kálciumot tartalmaz. Ezenkívül tartalmaz bórt, ami a testben a kalcium, foszfor és magnézium anyagcseréjét segíti, így támogatva a csontok és az izmok egészségét.
Adj chia magot kedvenc smoothiedhoz, keverd bele zabkásába vagy joghurtba, hogy igazán élvezetes legyen fogyasztása.
- Szója tej
Egy csésze kálcium karbonáttal dúsított szójatej kálcium tartlama körülbelül ugyanannyi tehéntejnek felel meg. A szójatej emellett gazdag D vitaminban, ami kevesebb telített zsírt tartalmaz, mint a laktóz-tartalmú teljes tej.
- Mandula
Egyetlen csésze teljes mandula 385 mg kálciumot tartalmaz, ami az ajánlott napi mennyiség egy-harmada. Ez a mennyiség ugyanakkor 838 kalóriát és majdnem 72 g zsírt is tartalmaz. Bár ez többnyire egészséges és egyszeresen telítetlen zsírból áll, a magas kalóriatartalom miatt a napi bevitelt kisebb adagra kell csökkenteni, kb ¼ csészényire.
- Aszalt füge
8 db vagy egy csészényi füge kb 241 mg kálciumot tartalmaz. A füge nagyszerű édes nyalánkság, mely gazdag rostban és antioxidánsban is. Próbáld ki őket, mint déli nass, vagy zúzd össze őket finom dzsemmé.
- Tofu
A tofu kiváló kálciumforrás. Bár a kálcium tartalma változó, 275-861 mg közé tehető egy csészényi adagban, ez a mennyiség nagyban függ a márkától. Tájékozódjunk a cimkén feltüntetett összetevőkről és válasszunk olyan terméket, melyben kálcium só található.
- Fehérbab
Egy csészényi fehérbab 161 mg kálciumot tartalmaz. A fehérbabnak alacsony a zsírtartalma és gazdag vasban. Add hozzá kedvenc levesedhez vagy salátádhoz, használd őket köretként vagy keverd bele hummuszba.
- Napraforgó mag
A napraforgómagnak igen magas a vitamin és ásványianyag tartalma. Egy csésze belőle 109 mg kálciumot tartalmaz. Gazdag emellett magnéziumban, mely a kálcium hatását egyensúlyozza ki a testben, szabályozva az idegek és izmok egészségét. Tartalmaz még E vitamint és rezet is. Ezen tápanyagok együtt elősegítik a csontok erejének és rugalmasságának megtartását, illetve megelőzik a csontritkulást.
Ugyanakkor a napraforgómag sok hozzáadott sót tartalmazhat, mely csökkenti a test kálciumszintjét, így törekedjünk őket sótlan formában fogyasztani. Hogy elkerüljük a túlzott kalóriabevitelt, ne fogyasszunk belőle egy maréknál többet.
- Mák
A máknak kiemelkedően magas az ásványianyag tartalma, valamint egyetlen evőkanál belőle 126 mg kálciumot tartalmaz, ami a teljes napi bevitel 13%-a. Emellett jelentős B-vitamin komplex, vas, réz, kalium, cink és magnézium forrás is.
- Szezámmag
88 mg kálciumot nyerünk egy evőkanál szezámmag elfogyasztásából. Pirítsuk meg és szórjuk saláták tetejére vagy süssük kenyérbe, hogy izgalmasabb textúrát és ízt kapjunk. A szezámmag szintén tartalmaz cinket és rezet, melyek a csontok egészségéhez járulnak hozzá.
- Brokkoli
Egy csészényi brokkoliban 87 mg kálcium van. Emellett kutatók összefüggést találtak a rák kockázatának csökkenése valamint a brokkoli és a káposztafélékben gazdag étrend követése között, az USA-beli Nemzeti Rák Intézet szerint.
- Sötét levél-zöldségek
A sötét levél-zöldségek kiemelkedően egészségesek, és sokukban jelentős mennyiségű kálcium is található. A leveles káposztafélékben, a spenótban és a fodros kelben a legmagasabb ez az ásványianyag tartalom. Például egy csészényi (190g) főtt leveles káposztában 266 mg kálcium, vagyis a napi ajánlott bevitel ¼-e található.
Fontos, hogy több levélfélében magas a természetesen előforduló oxálsav tartalom, ami a kálciumhoz kötődve gátolja annak felszívódását a szervezetben. Ilyen például a spenót, melynek bár magas a kálcium tartalma, szervezetünk sajnos a benne található oxálsav miatt nem tudja azt hasznosítani. Hasznos emiatt inkább az alacsony oxálsav tartalmú káposztaféléket választanunk.
- Édesburgonya
Az édesburgonya nagyon széleskörűen felhasználható különböző ételekben. Egy nagyobb méretű édesburgonya 68 mg kálciumot tartalmaz, valamint gazdag káliumban, A és C vitaminban. Az A vitamin egy fontos antioxidáns, mely elősegíti a jó látást, lassítja az öregedés fizikai hatásait és a rák megelőzésben játszik szerepet. Az édesburgonya természetesen alacsony zsír és kalória tartalmú. Világszerte népszerű fogás, akár köretként, vagy főétel részeként.
- Narancs
Egy nagyobb narancs 74 mg kálciumot tartalmaz, míg egyetlen pohár kálciummal dúsított narancslé 300 mg-ot is tartalmazhat.
- Sütőtök
Egy csészényi sütőtökben 84 mg kálcium található. Ugyanekkora adagban jelentős, 31 mg C vitamin is van, mely a napi ajánlott adag 1/3-a. Emellett szintén gazdag A-vitaminban is. Sokféleképpen felhasználható, ízletes krémlevesként, köretként vagy akár sütemények alapanyagaként.