Lisztek a fürdőszobában

Az senkinek sem újdonság, hogy egyes konyhában fellelhető alapanyagokat az otthoni kis kozmetikánkban is felhasználhatunk. Vajon igaz ez a lisztekre is?

Neked vajon eszedbe jutott már, hogy a lisztjeidnek a fürdőszobában is hasznát vehetnéd? Valószínűleg nem, pedig egyes liszteknek számos bőrre gyakorolt pozitív hatása van.

Nyílgyökérliszt

A nyílgyökér arról kapta a nevét, hogy egy dél-amerikai Arawak indián törzs a növényből készült pasztával kezelte a mérgező nyilak okozta sebeket. Mivel képes felszívni a nedvességet, és nagyon selymes állaga van, ezért változatosan használható az otthoni szépségápolás során is.

 

Szárazsampon

Nem is gondoltátok volna, hogy egy a konyhátokban megtalálható alapanyag megmentheti a frizurátokat! A nyílgyökérliszt képes felszívni a felesleges olajat a hajtövekről, és enyhíteni az esetleges fejbőrviszketést. Segítségével napokig frissnek tűnhet a frizuránk- a mindennapos hajmosás, úgysem tesz jót a hajnak.

Legegyszerűbben úgy használhatod a lisztet szárazsamponként, hogy egy púderecsettel viszed fel a hajtövekre, vagy üres hintőporos flakon, esetleg porcukorszóró segítségével szórod a fejbőrre.

Hintőpor

Mivel a nyílgyökérliszt megköti a nedvességet, ezért használható hintőporként a bőr szárazon tartására, izzadás csökkentésére.

Arcpúder

Mivel a nyílgyökérliszt bársonyos érzést kölcsönöz a bőrnek, és képes megakadályozni annak kifényesedését, ezért remek alapanyaga lehet egy natúr arcpúdernek. A kakaópor gyulladás csökkentő tulajdonságának hála kiegészíti a púder jótékony hatását.

Keverjünk össze:

(Fedést nem fog adni ez a púder, ezért ne is keverjük túl sötétre- épp csak annyit adjunk hozzá, hogy ne tűnjön fehérnek a bőrünkön.)

Csicseriborsóliszt

Ebben a maszkban a csicseriborsóliszt és kurkuma keveréke jó hatással van a pattanásra hajlamos bőrre. Segít világosítani a bőrt, és halványítani a foltokat, hegeket. Egész testre is alkalmazható pl. napégés okozta egyenetlen bőrszín kezelésére.

Amire szükség lesz:

  • 30 g csicseriborsóliszt
  • 30 ml citromlé
  • 2 g kurkuma

Alaposan keverjük össze a hozzávalókat, vigyük fel az arcra és nyakra, majd hagyjuk hatni 20-30 percig! Langyos vízzel öblítsük le!

Rozsliszt

A rozsliszt pantoténsavat, vagyis- B5-vitamint tartalmaz, ami pl. a jól ismert Panthenol spray egyik összetevője, amit gyakran használnak a fejbőr ápolására is hajnövesztés céljából.

Sampon

A rozslisztből készült sampon használata fénylő, rugalmas hajat eredményez, amely kevésbé zsírosodik, hiszen nem fosztja meg a hajszálakat a természetes faggyúrétegtől, ezáltal a fejbőr nem fog túlkompenzálni, és kevésbé fog zsírosodni a haj.

Így készül a sampon:

  • Rozslisztet és vizet keverjünk össze olyan arányban, hogy hagyományos sampon állagot kapjunk- a lisztet át is szitálhatjuk először, hogy teljesen sima legyen a keverék.
  • Dörzsöljük alaposan a fejbőrbe, és hagyjuk hatni, amíg mosakodunk.
  • Nagyon alaposan öblítsük le, a haj hosszára szokás szerint kenhetünk hajbalzsamot, majd azt is öblítsük le.

Ha eddig hagyományos vegyszeres samponokat használtunk, akkor valószínűleg kb. 1 hónapba telik, amíg hozzászokik a hajunk, fejbőrünk ehhez a kíméletesebb tisztítási módszerhez (addig előfordulhat, hogy zsírosabbnak tűnik).

Zabpehely

A zabpehely kevésbé ismert tulajdonsága, hogy gyulladás-csökkentő hatása van, illetve magam az antioxidáns tartalma. Képes normalizálni a bőr Ph értékét, ezáltal megnyugtathatja a száraz, viszkető bőrt. Szaponint tartalmaz, ami a mosódióban is megtalálható, ezáltal tisztító hatással is rendelkezik. Ha finomra daráljuk a zabpelyhet, akkor még bőrradírozó képességét is kihasználhatjuk. Remek megoldás lehet azok számára, akiknek a hagyományos arclemosóktól kiszárad, húzódik a bőre, esetleg pattanásokra hajlamosak.

Amire szükség lesz:

  • 2 evőkanál zabpehely, finomra darálva
  • 2 evőkanál víz, vagy méz (annak, aki használ/fogyaszt)

Keverjük össze a hozzávalókat, amíg egy arclemosóra emlékeztető állagot nem kapunk. Ha szükséges, akkor több soron mossuk át vele az arcunkat (a sminket érdemes valamilyen olajjal, esetleg micellás vízzel eltávolítani először). Az utolsó adagot akár hagyhatjuk is megszáradni, mint egy arcpakolást.

Rizsliszt

Az ázsiai kultúrákban sokáig szépségideálnak számított a minél fehérebb, makulátlan, porcelánszerű arcbőr. Ennek érdekében pl. a kínai, és japán nők porrá őrölt rizst, vagy “rizsvizet” (a rizs áztató vizét) használták, amelyeknek számos a bőrre gyakorolt jótékony hatása van. A rizsből készült arcápolók védenek a napfénytől, öregedésgátló, gyulladáscsökkentő, és segíti a bőr gyors regenerálódását.

A rizslisztől készült arcpakoláshoz szükséged lesz:

  • 1 rész rizsliszre
  • 2 rész aloe vera gélre.

Alaposan keverd össze a hozzávalókat, majd vidd fel az arcodra, és hagyd megszáradni.

Az aloe vera jótékony hatásait senkinek sem kell bemutatni. Ha ezt a két összetevőt kombináljuk, akkor az arcpakolás növeli a bőr rugalmasságát, segít halványítani a foltokat, egységessé tenni a bőrt, valamint gyorsítja a napégés utáni gyógyulást.

Ezen ötletek alapján bátran nézzetek utána, hogy a konyhátokban lévő alapanyagokat fel tudjátok-e használni a konyhán kívül is! Szerencsére sok dolognak a jótékony hatásait többféleképpen is a hasznunkra fordíthatjuk, így kívül-belül szolgálhatják az egészségünket.

Írj hozzászólást!

Minden hozzászólást ellenőrzünk azelőtt, hogy nyilvános lenne.